خانه » شعب » آذربایجان غربی - ارومیه » کاهش مدارس زیر پوشش، به دلیل عدم حمایت مسئولان است
کاهش مدارس زیر پوشش، به دلیل عدم حمایت مسئولان است
کاهش مدارس زیر پوشش، به دلیل عدم حمایت مسئولان است

کاهش مدارس زیر پوشش، به دلیل عدم حمایت مسئولان است

۱۳۵۰۸۹۳۶۶۷

مدیر اجرایی طرح حجاب و عفاف ریحانه النبی(س) ارومیه گفت: ضعف پشتیبانی و مشکلات مالی و معنوی عامل اساسی در اجرایی نشدن طرح حجاب و عفاف ریحانه النبی(س) در مدارس است.

حجت‌الاسلام میرفتحی‌زاده اظهار داشت: طرح سراسری حجاب و عفاف ریحانه النبی(س) متأسفانه به دلیل بی‌رغبتی مسئولان ذیربط به همکاری، از اجرا در مدارس ۱۶گانه بازمانده است.

وی ادامه داد: طرح فرهنگ‌ ساز حجاب و عفاف ریحانه النبی(س) که در ۱۶ مدرسه ارومیه توسط مربیان حوزوی به همراه کتب تخصصی حجاب تدریس می‌شد امروز به دلیل عدم تعهد و حمایت همه جانبه مسئولان پرورشی و حوزوی به تعداد ۱۰ مدرسه کاهش یافته است و امیدواریم بتوانیم پرچم این طرح را در این مدارس پا برجا نگه داریم.

میرفتحی‌زاده با اشاره به مشکلات مادی و معنوی در راستای پیشبرد اهداف درازمدت این طرح خاطرنشان کرد: بسترسازی برای درک پوشش اسلامی ایرانی دانش‌آموزان در محیط‌های آموزشی و همچنین آگاهی‌بخشی به خانواده‌ها و مربیان از طریق برگزاری همایش‌ها و جلسات توجیهی سبب بصیرت و آگاهی آنان می‌شود؛ همان‌گونه که طراحی کتاب‌های آموزشی برای دوره‌های ابتدایی همراه با طبقه‌بندی سنی متنوع و جذاب است، در این مورد نیز سعی شده در ارائه مطلب، خواننده را با نوعی ایجاد نگرش در فهم و برداشت منطقی از حجاب همراه سازد.

وی در ادامه با اشاره به نقش خانواده در زمینه الگوگیری موثر و مفید، افزود: فراهم‌سازی محیط خانه و راهنمایی والدین در زمینه پوشش مناسب و به دور از آلایش می‌تواند از ابتدای سن تکلیف در ضمیر فرزندان، نگرش قانع کننده‌ای را از حجاب و پوشش اسلامی ایجاد کند؛ همان گونه که امروزه در غرب با بی‌اعتقادی و زیر پا نهادن اصول بنیادین مذهب، به لغزش‌های اخلاقی مبتلا شده‌اند و با بی‌عفتی جایگاه خود را در اجتماع فراموش کرده‌اند.

میرفتحی‌زاده خیران و کسانی که چالش حجاب را به عنوان وظیفه خطیر امروز جوامع درک می‌کنند قابل ستایش عنوان کرد و افزود: استقبال از این افراد برای حفظ و صیانت از ارزش‌ها و آرمان‌های اسلام که حجاب بخشی از آن تلقی می‌شود موجب دلگرمی ریحانه النبی(س) است.

دبیر اجرایی طرح ریحانه النبی(س) در ارومیه با اشاره به چشم‌انداز این طرح تصریح کرد: متاسفانه با ناهماهنگی‌های صورت گرفته قادر به توسعه و ترویج طرح حجاب در ابعاد گسترده نخواهیم بود؛ در حالی که در برنامه‌ها و طرح‌های بلندمدت این طرح برنامه‌ریزی‌های دقیقی صورت گرفته بود و همه این کارشناسی‌ها به اقتضای محیط جغرافیایی و وضعیت‌های گزارش شده انجام شد ولی با مشاهده روند این طرح که در حال حاضر در مدارس اجرا می‌شود امیدی برای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در سایر زمینه‌ها نیست و انتظار می‌رود تعداد مدارس به دلیل عدم پشتیبانی‌ها و عمل به تعهدات تا پنج مدرسه کاهش یابد.

گفتنی است طبق تحقیقات انجام یافته از مدارس ۱۶گانه این طرح و همچنین بازخورد آن توسط والدین و دانش‌آموزان از میزان تأثیرگذاری ریحانه النبی(س) ابراز رضایت و استقبال داشتند زیرا چنین طرح‌هایی با بصیرت‌دهی و ایجاد زمینه‌های مساعد به منظور شناخت فواید و ملزومات حجاب و عفاف در جامعه به واضح سودمند و ثمربخش خواهد بود.

درباره محتوا

x

شاید بپسندید

کارگاه تبیین عفاف و حجاب

کارگاه تبیین عفاف و حجاب مرکز ریحانه النبی در مشهد

کارگاه تبیین عفاف و حجاب مرکز ریحانه النبی در مشهد برگزار گردید.