خانه » اخبار » برگزاری کارگاه عفاف و حجاب در پایگاه دریایی بوشهر

برگزاری کارگاه عفاف و حجاب در پایگاه دریایی بوشهر


به گزارش روابط عمومی پایگاه دریایی بوشهر کارگاه آموزشی عفاف، حجاب و زندگی ایرانی اسلامی با دعوت از حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی ابراهیم پور عضو ستاد عفاف و حجاب حوزه علمیه قم و مدیر مرکز حجاب ریحانه النبی قم ، ویژه کارکنان و همسران در مسجدالنبی پایگاه برگزار شد.


مدیر مرکز حجاب ریحانه النبی قم با اشاره به اهمیت مباحث تربیتی خاطر نشان کرد :


اولین عنصر موثر در تربیت فرزندان آموزش نماز است. یکی از اصلی ترین وظایف فرزند بر گردن پدر مادر آموزش نماز است.
 آیت الله بهجت (رضوان‌الله) می فرماید : اگر نماز را درست کنیم زندگی ما نیز درست میشود اگر کسی در نماز فکرش را کنترل کند بیرون از نماز نیز می توانند توفیق کنترل و مدیریت  ذهن  را دارا  باشد.


بازتاب نماز خواندن در زندگی ما مشخص میشود نماز یکی از مسائل مهم تربیتی می باشد.
عضو ستاد عفاف و حجاب حوزه علمیه قم افزود :رابطه حجاب با بسته تربیتی این است که حجاب یک حکم الهی  است.
مسئله که امروز در جامعه در  مطرح است این است که حجاب یک مسئله شخصی است و دولت ها نباید در آن دخالت کند. این اندیشه‌ها و افکار توسط رسانه های استکباری  در جامعه ما گسترش  داده می‌شود.


خیلی از کسانی که نسبت به حجاب زاویه دارند از فلسفه وجودی حجاب آگاه نیستند. بنا به فرموده حضرت امام رضا علیه السلام  «مردم با چیزی مخالفت می‌کنند که نسبت به آن آگاهی ندارند» .


حجاب وسیله ای برای حفظ پاکدامنی برای زن و مرد است اگر حجاب نباشد قطعا آن جامعه به بیراهه می رود
حجه الاسلام والمسلمین ابراهیم پور حجاب، حیا و غیرت  را سه لایه حفاظتی  دانست که خداوند برای زنان قرار داده است و گفت :
غیرت یک نگهبان بیرونی  برای عفت و پاکدامنی زن و مرد است.


غیرت فقط مختص ناموس نیست ونسبت به دین و وطن نیز میباشد.


اینکه دشمن نمی تواند  یک وجب از خاک کشور ما را بگیرد به خاطر غیرت نیروی های مسلح ماست.
یک انسان ارزشمند همانطور که که از وطن و خود  دفاع می کند از ناموسش نیز دفاع می کند.
اگر در جامعه مردان غیرت نداشته باشند به معنی این است که زنان نگهبان ندارند.
خداوند غیرت را در وجود مرد قرار داده و حیا را در وجود زنان قرار داده و این دو لایه حفاظتی می باشد. حجاب نیز یک وسیله برای رشد و تکامل انسان و جامعه انسانی است.


ابراهیم پور یادآور شد :

اگر در جامعه حیا، حجاب و غیرت کمرنگ شوند، قطعاً زنان بی عفت می‌شوند.
حجاب لباس حضور اجتماعی زنان است حجاب مسئله  اجتماعی است.
دلیل اینکه دشمن این همه به مسئله حجاب حمله می کند این است که  می داند که اگر پوشش زنان کنار رود چه اتفاقاتی می‌افتد. بهترین روش آلوده کردن یک رود، آلوده کردن کردن سرچشمه آن است. وقتی زنی بی عفت شد باید فاتحه آن جامعه و مملکت را خواند.
اگر زن بی بندوبارشد دیگر نه بچه صالحی به دنیا می آید و  نه مرد با غیرت وجود خواهد داشت. هدف دشمن این است که آب را از سرچشمه آلوده کند و زن را بی عفت کند.
مدیر مرکز حجاب ریحانه النبی با اشاره به موضوع حجاب اجباری و اختیاری خاطر نشان کرد :
در بحث حجاب یک مسئله مهم مطرح است که  آن حجاب اختیاری و حجاب اجباری است. و معمولا نیز به آیه شریفه قرآن استناد می کنند  «لا اکراه فی الدین».
برای این شبهه این  دو جواب وجود دارد.
یکی جواب این است که جنس دین از جنس کار نیست. گاهی اوقات یک به شما می‌گوید این لیوان را بردار این اجبار است. ولی بعضی وقتا به شما میگویند پدر، مادر وبرادر خود را دوست نداشته باشد آیا شما می توانید انجام دهید. هیچ قدرتی نمی‌تواند شما را  به چیزی که دوست دارید منع کند چون  دوست داشتن کار نیست بلکه یک پذیرش قلبی  است. جنس دین یک امر قلبی است و کار نیست و شما باید با قلب خود دین را بپذیرید. قرآن در آیه لا اکراه فی الدین میفرماید شما نمی توانید کسی را ملزم کنید که دین را بپذیرد جنس دین از امور قلبی است.
مسئله دوم در مورد این آیه از قرآن کریم  این است که اگر کسی دین را  که با اختیار خود پذیرفت  اجرای احکام دین  الزامی و اجباری است.
هر مجموعه قوانینی دارد و این قوانین الزام آور است کسی که دین را با قلب خود می پذیرد اجرای احکام و دستورات دینی نیز الزام آور است. کسی را نمی توان اجبار کرد که دین اسلام را بپذیرد. ولی اگر کسی دین اسلام را پذیرفت باید قوانین و احکام اسلام را رعایت کند نمی شود گفت من مسلمان هستم نماز نمی خوانم روزه نمیگیرم اگر کسی دین را می پذیرد اجرای احکام دین اجباریست.

مسئله حجاب نیز همین طور است کسی که دین را پذیرفت مسئله حجاب را نیز می پذیرد حکم خداست کسی که دین را پذیرفت احکام آن را نیز می پذیرد.
در پایان این کارگاه حجه الاسلام و المسلمین محمد مهدی ابراهیم پور به سوالات و شبهات حضار پاسخ داد.

انتهای پیام/

درباره admin

x

شاید بپسندید

پاسخ به شبهات عباس عبدی “درباره حجاب”

عباس عبدی طی یادداشتی تحت عنوان "درباره حجاب" در روزنامه اعتماد، شبهاتی مطرح کرده که در این یادداشت به این مطلب پرداخته و به شبهاتی که ایشان مطرح کرده پاسخ داده می شود.