خانه » درباره مرکز

درباره مرکز

بسم الله الرحمن الرحیم

مرکز حجاب ریحانه النبی سلام الله علیها در سال ۱۳۸۴ به همت گروهی طلاب حوزه علمیه قم و به منظور رفع دغدغه رهبر معظم انقلاب امام خامنه‌ای (مدظله العالی) مبنی بر رفع مظلومیت فرهنگی تاسیس گردید.
این مرکز به عنوان نخستین نهاد متولی ترویج فرهنگ حجاب با رویکرد علمی، کاربردی و قابلیت اجرایی و با دیدگاه مدیریت جهادی، توجه خود را بر حجاب برتر معطوف نموده است.

ما در این مرکز در نظر داریم طرح های ابتکاری خود را در همه مراکز استان های کشور به صورت بومی و به تناوب گسترش دهیم. این برنامه کشوری، گرچه از سوی بسیاری از استان ها به جهت توسعه فرهنگ حجاب مورد استقبال واقع شده، اما به دلیل عدم تخصیص بودجه مقتضی و رویکرد گزارش محورانه فعالیت های برخی مسئولان به کندی پیش می رود.
با این وجود فعالیت های ما با ایجاد شعبه هایی در مراکز استان ها و ترویج فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی حجاب در حال توسعه می باشد و هم اکنون در تهران، قم، مشهد مقدس، ساری، شیراز، ارومیه، اصفهان، کاشان و شاهین شهر به صورت فعال در حال خدمت رسانی به مردم عزیزمان هستیم.

طرح های اجرایی ما که در حد توان در شهرهای مذکور در حال اجراست شامل طرح ملّی حجاب ریحانه النبی ۳ ویژه مدارس ابتدایی با هدف ترغیب و تشویق به فرهنگ حجاب طرح ملی خوش حجابی ویژه دختران ۷ تا ۱۴ سال و طرح ملی نسیم عفاف ویژه دختران ۱۵ تا ۲۰ سال با هدف تثبیت حجاب برتر می باشد؛ و تا سال ۱۳۹۲ بیش از ۱۹۰۰۰ دانش آموز و ۳۰۰۰ دختر خوش حجاب تحت پوشش طرح های مرکز می باشند.
آمار رشد هر ساله نتایج موفقیت آمیز این طرح ها و همچنین استقبال گسترده دانش آموزان، خانواده ها، مربیان، مدیران مدارس، و فعالان فرهنگی نشانه درستی و دقت کارشناسانه آن ها می باشد.

برخی فعالیت های مرکز حجاب ریحانه النبی سلام الله علیها از قرار زیر است:
معاونت آموزش:
۱٫ تدوین کتب آموزشی
۲٫ تدریس متون آموزش حجاب در مدارس تحت پوشش طرح ملی ریحانه النبی سلام الله علیها به واسطه تربیت مربیان طلبه خواهر.
۳٫ آموزش مقدماتی و تکمیلی، ویژه مربیان حجاب
۴٫ برگزاری جلسه های آموزشی ویژه اعضای طرح های ملی خوش حجاب و نسیم عفاف با محوریت مساجد.
۵٫ برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه خانواده ها و کارکنان ارگان های مختلف.

معاونت پژوهش:
معاونت پژوهش به عنوان مرجع ویژه چاپ و نشر آثار ادبی و پژوهشی در زمینه حجاب و عفاف، علاوه بر تألیف متون مورد نیاز در سطوح مختلف، در راستای حمایت از کتب و پایان نامه های مرتبط پس از ارزیابی اقدام به چاپ و نشر آن ها می نماید.
کتابخانه حجاب ریحانه النبی ۳ به عنوان نخستین کتابخانه تخصصی حجاب و عفاف، با بیش از ۴۰۰ عنوان کتاب تخصصی و برخی نسخ خطی، پایان نامه ها، نشریات و همچنین نرم افزارهای تخصصی و مجموعه سخنرانی ها و برنامه های مستند توسط این معاونت تأسیس گردیده است.
این معاونت همگام با پاسخگویی به شبهات حجاب با بهره مندی از کارشناسان مجرب، امکان مشاوره در فضای مجازی را نیز از طریق وب سایت علمی فرهنگی حجاب ایران برای کاربران فراهم نموده است.

معاونت رسانه:
۱٫ راه اندازی پایگاه خبری حجاب (hejabnews.ir)
این پایگاه اولین پایگاه خبری تخصصی حجاب و عفاف است که با ارائه سرویس های متنوعی از قبیل قانون حجاب و عفاف، رهنمود، طرح و نوآوری، نمایشگاه، همایش ها، وب نوشت، گفتگو، آن سوی مرزها، تازه های نشر، فلیم و صوت، گزارش تصویری و یادداشت روز بستری مناسب در فضای مجازی جهت اطلاع علاقمندان از آخرین اخبار و تحولات ایران و جهان فراهم نموده است. آمار میانگین روزانه بیش از ده هزار بازدید نشانگر استقبال جامعه مجازی از این اقدام و تأثیر گذاری و موفقیت آن بوده است.
۲٫ راه اندازی پایگاه جامع علمی-فرهنگی حجاب ایران (hejabiran.ir.ir)
وب سایت حجاب ایران به عنوان مرجعی تخصصی ویژه محققین و پژوهشگران، موضوعات ذیل را برای کاربران فضای مجازی ارائه می نماید؛ معارف (آیات و احادیث)، حجاب در نگاه علما، شهدا و بزرگان، مقالات تخصصی، تالار گفتمان (پرسمان، شبهات) کتابخانه مجازی (بانک الکترونیک، معرفی کتب، پایان نامه و نرم افزار)، احکام حجاب، بین الملل (ره یافتگان، آمار رشد و انحطاط، قوانین حجاب)، ادبیّات (شعر، دکلمه، تمثیلات، پیامک، داستان کوتاه)، اطلس حجاب، رسانه (فیلم، صوت و تصویر)، باشگاه حجاب (معرفی وب نوشت ها و وب سایت های برگزیده)، حجاب از دریچه پزشکی، روزشمار حجاب، معرفی فعالان، موسسات، فروشگاه ها و محصولات فرهنگی.
۳٫ راه اندازی سایت سازمانی ریحانه النبی سلام الله علیها (rih.ir)
گستردگی فعالیت های مرکز حجاب ریحانه النبی سلام الله علیها و ایجاد شعب گوناگون در شهرستان ها به منظور اجرای طرح های کاربردی، زمینه ساز راه اندازی سایت سازمانی و درج اخبار و گزارش اجرای برنامه ها و طرح در سراسر کشور برای عموم مخاطبین گردید.
۴٫ ارسال اهمّ اخبار به مسئولین و نخبگان، توسط سامانه پیام کوتاه ۳۰۰۰۲۵۳۳٫
۵٫ حمایت از وبلاگ نویسان و اهل قلم در فضای مجازی.

معاونت فرهنگی هنری:
مرکز حجاب ریحانه النبی سلام الله علیها در راستای مقابله با فرهنگ برهنگی و انحطاط، به عنون نخستین تولید کننده محصولات فرهنگی و لوازم التحریر با موضوع حجاب، گامی موثر در تولید و عرضه این محصولات در بازار برداشته است. برخی از این فعالیت ها به شرح زیر است:
۱٫ تولید محصولات فرهنگی کودک و نوجوان (دخترانه و پسرانه) شامل دفتر، دفترچه، جورچین، بازی های فکری ( جشن حجاب، نردبان بهشت، پرواز با فرشته)، لوح تقدیر برچسب های تزئینی و تشویقی، کارت های پیام و تعهد به شهدا، برنامه هفتگی، تقویم دیواری، مداد رنگی، پوستر و غیره.
۲٫ دایر کردن فروشگاه و پذیرش نمایندگی فعال به منظور عرضه محصولات در سراسر کشور.
۳٫ همکاری در برپایی نمایشگاه های مرتبط در نقاط مختلف کشور.

۲۰۱۹۱۸۱۶۲۱