خانه » شعب » خراسان رضوی - مشهد » همایش مادران طرح حجاب ریحانه النبی مشهد برگزار شد
همایش مادران طرح حجاب ریحانه النبی مشهد
همایش مادران طرح حجاب ریحانه النبی مشهد

همایش مادران طرح حجاب ریحانه النبی مشهد برگزار شد

۱۳۲۸۰۱۸۲۲۴

همایش مادران دانش آموزان شرکت کننده در طرح حجاب ریحانه النبی مشهد عصر روز گذشته در مشهد برگزار شد.

همایش مادران دانش آموزان شرکت کننده در طرح حجاب ریحانه النبی( مدارس غیرانتفاعی حانیه و شایسته در آموزش وپرورش ناحیه چهار مشهد) عصر روز گذشته، در محل دبستان شایسته واقع در ناحیه چهار آموزش و پرورش مشهد برگزار شد.

حجت الاسلام حسین مشهدی، دبیر اجرایی طرح حجاب ریحانه النبی در مشهد در آغاز این همایش گفت: این طرح که مصوب وزارت کشور می باشد در کل کشور۲۲ هزار دانش آموز را در ۱۱۵ دبستان تحت پوشش دارد.

وی افزود: طرح ریحانه النبی محدود به دوره دبستان نیست بلکه در آینده در مقاطع راهنمایی، دبیرستان و دانشگاه نیز ادامه خواهد یافت اما برای زمینه سازی و جلب همکاری مسوولان هم اکنون در سطح ابتدایی دنبال می شود.

وی اظهار داشت: طرح شهری ریحانه النبی نیز در شهرهای ارومیه و تهران در حال اجراست که نتایج و استقبال خوبی را به همراه داشته است.

حجت الاسلام مشهدی با اشاره به استقبال خوب دانش آموزان از این طرح بر تقویت رابطه مادران با مربیان طرح تأکید کرد و گفت: پیوند شما با مسوولین مدرسه است که تربیت را اصلاح کرده و چالش ها را از بین می برد.

دبیر اجرایی طرح حجاب ریحانه النبی در مشهد با اشاره به برگزاری نخستین راهپیمایی دانش آموزان محجبه مشهد در سال گذشته و انعکاس قابل توجه آن در رسانه های خارجی یادآور شد: دومین راهپیمایی دانش آموزان تحت پوشش طرح نیز به زودی برگزار خواهد شد.

وی ابراز داشت: جشن حجاب نیز که در واقع جشن فارغ التحصیلی دانش آموزان پایه پنجم به شمار می رود امسال برای نخستین بار برگزرا می شود.

حجت الاسلام مشهدی در ادامه به تشریح برنامه های طرح ریحانه النبی پرداخت و گفت: در این طرح، کتاب مروارید بهشتی به عنوان کتاب درسی همراه با برنامه های شاد ومتنوع جانبی از سوی مربیان این موسسه که غالبا از طلاب حوزه علمیه هستند تدریس می شود. همچنین دانش اموزان به صورت اختیاری به دو گروه حافظان حجاب( دانش اموزانی که از چادر استفاده می کنند) و حامیان حجاب(افرادی که به دلایلی امکان پوشش چادر ندارند اما حجاب کامل را رعایت می کنند) تقسیم می شوند.

وی با بیان اینکه برنامه درسی از مرکز قم به صورت متمرکز به پایگاه های این موسسه در سایر شهرها ابلاغ می شود ادامه داد: در حاشیه این طرح، احکام نیز اموزش داده می شود. همچنین مراسم صبحگاه و تابلوی اعلانات حجاب در مدارس به بهترین و جذاب
” دومین راهپیمایی دانش آموزان تحت پوشش طرح نیز به زودی برگزار خواهد شد. ”
ترین شیوه از سوی مربیان طرح آماده می شود.

دبیر اجرایی طرح حجاب ریحانه النبی در مشهد، تشکیل شورای حجاب در مدارس، طرح فرشته هدایت جهت امربه معروف و نهی از منکر دانش آموزان، تهیه و توزیع محصولات فرهنگی حجاب و عفاف و اجرای مسابقات متنوع وجذاب در این خصوص را ازدیگر برنامه های این موسسه ذکر کرد و ابراز داشت: در آغاز طرح در ناحیه چهار اموزش وپرورش مشهد، از میان ۲۰۰۵ دانش آموز، ۱۵۶ نفر پوشش چادر داشتند اما با اجرای این طرح در طی پنج ماه این رقم به بیش از هزار دانش اموز چادری و بیش از ۹۰۰ دانش آموز حامی حجاب رسیده است.

حجت الاسلام مشهدی ادامه داد: برای دانش آموزانی که به دلیل شرایط خانوادگی امکان ورود به طرح و رعایت پوشش را ندارند نیز مشوق هایی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه طرح های خوش حجابی(تقویت حجاب در سطح شهر) و نسیم عفاف(ویژه دختران مقطع راهنمایی) از دیگر برنامه های این موسسه در جهت ترویج حجاب و عفاف به شمار می رود گفت: در چشم انداز این موسسه، گسترش و پیشبرد طرح تا مقطع دانشگاه دیده شده است.

روش های جذاب در ترویج حجاب، عامل بازدارنده از انحراف جوانان

خانم کریمی مادر یکی از دانش آموزان سوم ابتدایی شرکت کننده در این طرح می گوید: این طرح بسیاری خوب و کاربردی است که از طریق غیرمستقیم کودکان و نوجوانان را با اهمیت و جایگاه حجاب آشنا کرده و با روش های جذاب آنان را از گرایش به سمت مسیرهای انحرافی باز می دارند. اما ضرورت برگزاری این طرح در مقاطع راهنمایی و بالاتر به دلیل شرایط خاص روحی و جسمی نوجوان، بیش از دبستان است.

خانم احمدزاده از دیگر شرکت کنندگان در این همایش نیز ضمن ابراز خرسندی و رضایت از اجرای طرح حجاب ریحانه النبی، از مسوولان امر خواست تا در کنار همایش مادران، همایش پدران نیز برگزار شود تا والدین هر دو در این خصوص توجیه باشند و در خانواده و هنگام اعمال راهکارها دچار تعارض نشوند.

وی همچنین ضمن تاکید بر گسترش طرح در مقاطع بالاتر پیشنهاد کرد: اردوهای آموزشی تفریحی درون شهری با حضور والدین و دانش آموزان از سوی مرکز حجاب ریحانه النبی برگزار شود.

خانم محمدزاده مادر دانش آموز پایه چهارم نیز با اشاره به تأثیر بسزای برگزاری طرح روی فرزندش خاطرنشان کرد: اجرای این طرح، موجب تشویق دانش آموزان محجبه و شخصیت و هویت دادن به آنان شده و از این طریق در رعایت پوشش آنان بسیار موثر واقع شده است.

گفتنی است، مرکز حجاب ریحانه النبی که در حرکتی خودجوش به همت جمعی از طلاب حوزه علمیه قم راه اندازی شده است در زمینه ترویج فرهنگ حجاب در سطح مدارس ابتدایی فعالیت دارد و شعبات ان هم اکنون در شهرهای اصفهان، ارومیه، ساری، شیراز، کاشان، تهران و شهر ری و مشهد فعالیت دارند.

درباره محتوا

x

شاید بپسندید

کارگاه آموزشی کادر حراست دانشگاه

کارگاه آموزشی مهارتی ویژه کادر حراست دانشگاه قم

مسئول شعبه قم مرکز ریحانه النبی در این کارگاه به راهکارهای عملی در مواجهه با دانشجویان کم پوشش یا بدپوشش پرداخت.